Масштабні моделі автомобілів
На сьогоднішній день, в епоху інтернету та покупок через мережу, з’явилося багато можливостей для різних колекціонерів. У минулому, за часів наших бабусь і дідусів, і зараз одними з предметів захоплень колекціонерів є моделі автомобілів різних епох. Масштабні моделі автомобілів, як та його розміри, бувають різними. Також вони поділяються за матеріалом виготовлення, способом і ступенем деталізації. Рухливість чи не рухливість окремих деталей і, звичайно ж, за вартістю.
Вже понад 70 років збирання моделей авто є досить популярним видом колекціонування. Комівояжери з Франції навряд чи могли уявити, до чого може призвести їхня фантазія з продажу автомобілів, коли вони використовували маленькі макети машин для демонстрації. Ці торговці провели величезну роботу з підготовки ефективних продажів, проконсультувавшись із великим колом фахівців. Серед них були інженери, художники і навіть психологи та психотерапевти. Після деякого часу роздумів та досліджень, ці торговці обрали оптимальний розмір моделей: 1:43. І не помилилися! Копії реальних автомобілів таких розмірів відрізнялися наочністю, а їхнє виготовлення було не складним. Згодом стали використовуватися моделі та інших масштабів, близькі до обраного еталонного 43-го розміру: 1:12; 1:24, 1:87; 1:160. Ці моделі комівояжери демонстрували потенційним покупцям, дозволяючи їм доторкнутися до «свого» майбутнього чотириколісного дива.
Що збирає справжній затятий колекціонер-моделіст?
Вважається, що витоки пристрасті до колекцій масштабні моделі автомобілів зменшеної версії знаходяться в дитинстві, коли ще хлопчиками майбутні колекціонери збирали різні іграшкові машинки. Згодом колекціонер виділяє з великої різноманітності моделей певні, які й продовжує колекціонувати. Відкривається, так би мовити, спеціалізація на конкретному модельному ряді, виділяючи моделі за масштабом, вітчизняні чи іноземні авто, за напрямками, ступенем деталізації тощо.
Найчастіше ключовим є або розмір моделей, або окремі марки автомобілів. У когось, наприклад, на колекційних полицях є історія авто концерну RENAULT. Також популярне виділення колекції за класом та історичним періодом, деякі комбінують кілька варіантів формування колекції. Адже це так цікаво: зібрати, наприклад, усю колекцію автомобілів Америки.
Різновиди розмірів Колекційних моделей:
– 1:200 – найменший масштаб – першою компанією, яка випустила машини такого розміру, стала HERPA, німецький виробник. Це литі твори модельного мистецтва із спеціальних сплавів, із дивовижною деталізацією всіх елементів. На радіаторах цих автомобілів були навіть фірмові емблеми. Для опрацювання стекол і вікон використовувалося справжнісіньке скло! Такі представники колекційного світу коштують чималих грошей;
– 1:87 (НО), 1:112 (ТТ), 1:160 (N) – спочатку були доповненням до збору моделей залізничної тематики, проте, з часом, перетворилися на окремий напрямок. Широко представлена лінійка військової техніки, виготовлена з металу. Всі інші представники цього масштабу виконуються найчастіше мул пластику.
– 1:43 – законодавець мод – найпопулярніший масштаб у професійних колекціонерів. У світі сотні компаній-виробників працюють у цьому масштабі, випускаючи чимало масштабних моделей автомобілів автопрому. Для створення використовуються різні матеріали: метал та різні його комбінації, пластик. У цьому масштабі є моделі різної складності. І найпростіші з дверцятами, що відкриваються, багажником і капотом, і детальні копії для справжніх шанувальників мистецтва моделювання з найточнішою схожістю зменшених копій з оригіналами. Вартість такої «іграшкової машинки» може сягати 200 доларів за екземпляр.
Великі масштаби:
– 1:8, 1:12, 1:18, 1:24 – великі масштаби – у цьому класі є як для збирання, так і вже готові моделі. «Конструктори» або, як їх ще називають, можуть містити близько 250 деталей. Приємно будь-якому любителю автомоделей усвідомлювати, що якась конкретна машина зібрана його власноруч. Виробники таких авто найчастіше вибирають для відтворення у такому форматі спортивних представників автопрому, Формулу-1 або концепт-кари. Найчастіше такі експонати йдуть на підставках чи з прозорими футлярами.
– 1:15 – особливий масштаб – такі екземпляри прикрашають найчастіше кабінети генеральних директорів заводів автоконцернів, автомобільні музеї та полиці найдосвідченіших в галузі автомоделювання колекціонерів. Вартість такого експонату складає від 3 до 5 тисяч доларів.
Джеральд Вінґроу відомий таким людям. Адже його масштабні моделі автомобілів відрізняються максимальним опрацюванням з усіх, що є зараз у світі. Двигуни таких моделей представлені у повному складанні з активною шатунно-поршневою групою. А максимальної деталізації використовуються дерево, гума, шкіра, срібло, сталь та мідь.
Також чималу популярність і свою майстерність має представник чеського автомоделювання Клейх. Він спеціалізується на екземплярах у минулому чеської компанії Sodomka.
Огляд ринку автомодельного колекціонування
Сьогодні інтерес до цього напряму у світі зростає більшими темпами. У порівнянні з раннім часом, можливостей з пошуку та доставки бажаних екземплярів стало в рази більше.
На ринку представлено безліч виробників із різних країн. Ось найпопулярніші з них:
1) Завод AutoArt (Гонконг) – більше 1000 масштабні моделі автомобілів виробляє щороку. Всі моделі ручного складання: спортивні кари та відомі представники сучасних марок;
2) Brumm (Італія) – спеціалізується на створенні експонатів військової техніки;
3) Premium & Collectibles Trading Co. (Гонконг) – основний масштаб 1:43. Займаються створенням колекційних ліній на замовлення.
4) Dip Models – збирання моделей відбувається в Китаї;
5) Brooklin Models (Канада-Китай) – збирання моделей відбувається в Китаї;
6) Schuco (Німеччина) – збірка на історичній батьківщині компанії;
7) Neo Scale Models – різні види американських, європейських та японських авто.
І багато інших. Конкуренція в цій сфері зростає, що призводить до зростання якості масштабних моделей автомобілів, що випускаються. Це призводить до зростання вартості моделей через високий рівень деталізації та інших матеріалів. Вже відбувається поділ на іграшки для дітей та шедеври колекційного світу.
Само собою колекціонування – це не просто забава чи гра, це справжнє мистецтво. І якщо Ви зайнялися бажанням поринути в цей дивовижний світ, то тепер знатимете про його основні тонкощі трохи більше.